Уз слоган “Стандарди за храну чувају животе”, 7. јуна се широм свијета обиљежава Свјетски дан безбједности хране.
Поводом Свјетског дана безбједности хране, Агенција за безбједност хране Босне и Херцеговине организовала је “Дан отворених врата” и тематска предавања за студенте Агрономског и прехрамбено-технолошког факултета Свеучилишта у Мостару и Агромедитеранског факултета Универзитета „Џемал Биједић”. Студентима су представљене кључне активности Агенције за безбједност хране Босне и Херцеговине, укључујући усаглашавање прописа о храни у Босни и Херцеговини са правном тековином ЕУ, истраживања, пројекте и могућности стручног усавршавања младих научника из Босне и Херцеговине.
Свјетском дану безбједности хране посвећена је и тематска дискусија на XXXIV. сједници Управног одбора Агенције за безбједност хране Босне и Херцеговине.
Тема Свјетског дана безбједности хране 2023. подудара се са 60. годишњицом Комисије Codex Alimentarius, интернационалног тијела за израду и доношење стандарда о храни, које су 1963. године успоставили Организација за храну и пољопривреду (FАО) и Свјетска здравствена организација (WHО). Ова тема изабрана је како би потакнула заговорнике безбједности хране широм свијета да се фокусирају на значај имплементације стандарда о храни у свим фазама производње хране – од поља до стола.
Стандарди о храни представљају основ за безбједност и квалитет хране. Између осталог, стандарди пружају субјектима у пословању са храном смјернице за добру хигијенску праксу, дефинишу максимално дозвољене количине за контаминанте и адитиве у храни и максимално дозвољене нивое остатака пестицида и ветеринарских лијекова у храни те омогућавају потрошачима информације о саставу, алергенима и нутритивној вриједности хране.
Безбједност хране није само кључна компонента безбједног снабдјевања храном, него има пресудну улогу у превенцији болести које се преносе храном. Према процјенама WHО и FАО, на глобалном нивоу 420 000 људи годишње умире, а 600 милиона се разболијева од различитих болести које се преносе храном.