Радионицом која је одржана данас у Мостару, у организацији Агенције за безбједност хране Босне и Херцеговине, завршен је први циклус обука о потврђивању усаглашености са спецификацијом производа заштићених ознакама поријекла, географског поријекла и гарантовано традиционалног специјалитета. Након Бијељине и Ливна, произвођачи традиционалних прехрамбених производа који носе једну од ознака квалитета имали су прилику за стјецање додатних сазнања о потврђивању усаглашености са спецификацијом производа, као и контролама којима подлијежу заштићени производи. Радионица је одржана у склопу пројекта „ЕU4АGRI“ у сарадњи са Развојним програмом Уједињених народа и Чешком развојном агенцијом.
Да би потрошачи имали гаранцију да начин производње, састав и карактеристике производа одговарају произвођачкој спецификацији, контроле производа са заштићеним ознакама спроводе се прије и након стављања на тржиште. У складу са одобреним планом контроле, прије стављања производа на тржиште контроле спроводе овлаштена контролна тијела, а након стављања на тржиште надлежни инспекцијски органи.
Сваки произвођач производа са заштићеним називом, односно корисник ознаке, као и сваки учесник у ланцу производње, прераде и дистрибуције наведен у произвођачкој спецификацији мора добити потврду усаглашености са спецификацијом производа. То је предуслов за стављање производа за заштићеном ознаком на тржиште.
У Босни и Херцеговини тренутно је, у складу са Правилником о системима квалитета за прехрамбене производе, заштићено 20 прехрамбених производа, и то шест ознаком поријекла, 11 ознаком географског поријекла и три ознаком гарантовано традиционалног специјалитета.
“Посебно ме радује чињеница да је један од заштићених производа, Ливањски сир, након поступка регистрације у Босни и Херцеговини, уписан и у регистар заштићених ознака Европске уније. Сматрам значајним истакнути да је Босна и Херцеговина прва земља у процесу приступања Европској унији из нашег региона која има прехрамбени производ заштићен на нивоу ЕУ. Искрено се надам да ће ове наше заједничке активности допринијети још бољој промоцији Босне и Херцеговине која својом гастрономском понудом може конкурисати другим свјетским туристичким дестинацијама”, истакнуо је у свом обраћању учесницима радионице др.сци. Санин Танковић, директор Агенције за безбједност хране Босне и Херцеговине.
Према “Студији Европске комисије о економској вриједности шема квалитета, географских ознака и гарантовано традиционалних специјалитета” објављеној 2021. године, јединична продајна вриједност производа са ознаком географског поријекла у просјеку је двоструко већа од вриједности сличног нецертификованог производа. У 2017. години, производи са заштићеним ознакама поријекла, географског поријекла и гарантовано традиционалног специјалитета имали су удио од 7 % или 77 милијарди евра у укупној продајној вриједности европских пољопривредних производа.
Регистровани називи прехрамбених производа заштићени су од илегалне комерцијалне праксе, као што је директна или индиректна комерцијална употреба, незаконито кориштење регистрованог имена, лажно оглашавање и имитација.