Интернационални дан здравља биља у Босни и Херцеговини обиљежен је 12. маја 2025. године представљањем кампање „#PlantHealth4Life 2025“ и симулацијском вјежбом појаве штетног организма Попиллиа јапоница на огледном полигону Пољопривредно-прехрамбеног факултета Универзитета у Сарајеву. Тема овогодишњег Интернационалног данa здравља биља („Значај здравља биља за јединствено здравље“) указује на значај заштите биља за безбједност хране, здравље људи и животиња и околиш.
Ове поруке Организације за храну и пољопривреду Уједињених нација (FАО) кореспондирају са кампањом „#PlantHealth4Life 2025“ која се, по први пут, уз подршку Европске агенције за безбједност хране (ЕFSА) спроводи и у Босни и Херцеговини.
Кампања „#PlantHealth4Life 2025“ има за циљ подизање колективне свијести о ризицима за здравље биља и о улози коју свако од нас може да има у заштити биља. Са јачим акцентом на учешћу, сарадњи и оснаживању грађана, овогодишња кампања окупља партнере из 26 земаља чланица ЕУ, пет земаља у процесу приступања ЕУ и Швајцарске да би подигла свијест и потакнула критичко размишљање о кључним везама између здравих биљака, околиша и наших свакодневних живота.
Наглашавајући практичне мјере и укључивање заједнице, кампања охрабрује информисане грађане, не само да размисле, него и да подијеле своје знање и инспиришу друге да се придруже колективном напору у заштити наших екосистема и економије.
У склопу обиљежавања Интернационалног дана здравља биља кампању је представио Далибор Видачак, стручни савјетник за комуникацију и међународну сарадњу у Агенцији за безбједност хране Босне и Херцеговине и асистент националног координатора ЕFSА у Босни и Херцеговини. Представљени су циљеви кампање, циљне групе, веб сајт кампање и материјали, те су присутни позвани да подрже кампању дијељењем материјала и порука кампање на друштвеним мрежама.
Уиме Управе Босне и Херцеговине, присутнима се обратила замјеница директора Адела Вилеш-Бекташ, која је истакла значај међуинституционалне сарадње и спровођења информативних и едукативних кампања у Босни и Херцеговини те је захвалила представницима Пољопривредно-прехрамбеног факултета Универзитета у Сарајеву на сарадњи и подршци у обиљежавању Интернационалног дана здравља биља у Босни и Херцеговини.
Предавање о научној комуникацији одржала је доц.др. Арнела Окић, док је симулацијску вјежбу појаве штетног организма Попиллиа јапоница водила Ајла Даутбашић, стручна савјетница за заштиту здравља биља у Управи Босне и Херцеговине за заштиту здравља биља.