Европска агенција за безбједност хране (ЕFSА), Европска комисија (ЕК) и њихови партнери широм Европе покренули су трећу годину кампање „#PlantHealth4Life“, прекограничне иницијативе за заштиту здравља биља и подизање јавне свијести о њеној важности за наш околиш, економију и свакодневни живот. Почевши од маја 2025. године, кампања доноси нову енергију и фокус, надограђујући напредак остварен у претходне двије године да би се постигао снажнији ангажман унутар и ван Европске уније.
„Кад грађани разумију кључну улогу здравља биља у свом животу – од хране на њиховим столовима до ваздуха који дишу – постају моћни представници промјена”, објашњава Сyлваин Гирауд, шеф Одјељена за здравље биља у Генералном директорату за здравље и безбједност хране (DG SANTE). “Кампања „#PlantHealth4Life“ је подсјетник да свако од нас може да направи значајну промјену остајући информисан и доносећи промишљене одлуке које помажу у заштити онога што нас све одржава.”
“Биљка није само биљка – она може да буде и станиште другим живим организмима“, рекао је Гиусеппе Станцанелли, шеф тима за процјену ризика за здравља биља у ЕFSА. “У нашем међусобно повезаном свијету, биљке се крећу више него икад прије. Због тога се ЕУ ослања на процјену ризика засновану на научним чињеницама како би разумјела и управљала потенцијалним пријетњама здрављу биља – помажући у заштити наше околине, пољопривреде и биодиверзитета. Кроз кампању „#PlantHealth4Life“ подижемо свијест широм Европе.”
Са јачим акцентом на учешћу, сарадњи и оснаживању грађана, овогодишња кампања „#PlantHealth4Life“ окупља партнере из 26 земаља чланица ЕУ, пет земаља у процесу приступања ЕУ и Швајцарске да би подигла свијест и потакнула критичко размишљање о кључним везама између здравих биљака, околиша и наших свакодневних живота. Наглашавајући практичне мјере и укључивање заједнице, кампања охрабрује информисане грађане, не само да размисле, него и да подијеле своје знање и инспиришу друге да се придруже колективном напору у заштити наших екосистема и економија.
Како здравље биља утиче на наше животе?
Биљке чине 80% хране коју једемо, храна су животињама које узгајамо за нашу исхрану и чисте ваздух који удишемо. Али то није све: здраве биљке значе добар пољопривредни принос, што утиче на доступност хране и цијене хране за потрошаче. Климатске промјене и људске активности, као што су трговина и путовања, стављају биљке под велики притисак. Ширење биљних штеточина и болести може да има разорне економске и еколошке посљедице. Напримјер, епидемије бактеријског патогена Xylella fastidiosa деценијама уништавају маслинике у јужној Италији, што доводи до губитка милиона стабала и угрожава биодиверзитет и локалне економије.
Међутим, многи грађани нису свјесни зашто је важно здравље биља. Кампања „#PlantHealth4Life“ има за циљ подизање колективне свијести о ризицима за здравље биља и о улози коју свако од нас може имати у заштити биља.
Андрзеј Цходкоwски, главни инспектор за здравље биља у Пољској, позива “све на сарадњу и бригу о биљкама у својој ближој околини да бисмо уживали у њиховом богатом зеленилу и заједно оживјели идеју „Штитећи биљке, штитимо живот!’”
Дијелите информације и укључите се!
Активности сваког Европљанина кључне су за очување здравља биља. Посјетите веб сајт кампање „#PlantHealth4Life“ и откријте како кампања охрабрује јавност да штити здравље биља. Ресурси укључују материјале за медије, објаве на друштвеним мрежама и видео садржаје.
Кампања је отворена за све, са посебним фокусом на:
• Радознале путнике који воле да истражују свијет и природу.
• Вртларе који саде и брину о поврћу, цвијећу и дрвећу код куће.
• Родитеље који су забринути због хране коју њихова дјеца једу и желе да заштитите пољопривредне заједнице, околину и биодиверзитет за будуће генерације.
Ове године, „#PlantHealth4Life“ ће поновно обилазити сајмове, изложбе и школе у земљама учесницама. Посјетите националну страницу на званичној веб локацији кампање да бисте видјели шта се дешава у вашој земљи и пратите нас за више информација како буду постајале доступне!
Информације о кампањи
„#PlantHealth4Life“ је вишегодишња и мултинационална кампања развијена на захтјев Европске комисије, а заснива се на дубинској анализи перцепције и понашања грађана у вези са здрављем биља широм ЕУ. Кампања наставља да шири свој обим и досег, дочекујући 10 нових учесника у 2025. години: Аустрија, Бугарска, Италија, Низоземска и Румуннија придружују се 21 земљи чланици ЕУ: Белгији, Хрватској, Кипру, Чешкој, Данској, Естонији, Финској, Француској, Њемачкој, Грчкој, Мађарској, Ирској, Летонији, Литванији, Малти, Пољској, Португалу, Словачкој, Словенији, Шпанији и Шведској. Три нове земље у процесу приступања: Албанија, Босна и Херцеговина, Косово* и Турска придружују се Црној Гори као чланице кампање „#PlantHealth4Life“, уз Швајцарску.
*Овим називом не доводе се у питање стајалишта о статусу те се он користи у складу са Резолуцијом Савјета безбједности Уједињених нација 1244/1999 и мишљењем Међународног суда о проглашењу независности Косова.