На 16. сједници Савјета за ГМО одржаној 28. марта 2025. године у Мостару, под предсједањем проф.др.сц. Данијеле Петровић, разматрана су три захтјева за издавање рјешења о одобрењу за стављање на тржиште хране за животиње која садржи генетички модификоване организме. Сва три захтјева односе се на соју.
Савјет за ГМО је самостално и независно тијело које, у складу са својим овлаштењима, даје мишљења о употреби ГМО у управним поступцима и другим поступцима по захтјеву надлежних органа. Такође прати стање и развој у области кориштења генетичке технологије и употребе ГМО, савјетује надлежне органе о питањима везаним за употребу ГМО и кориштење генетичке технологије те извјештава јавност путем медија и стручних скупова о стању и развоју у области кориштења генетичке технологије и употребе ГМО те о својим ставовима и мишљењима.
Уколико Вијеће за ГМО да позитивно мишљење, Агенција субјекту у пословању са храном за животиње који је поднио захтјев за издавање рјешења о одобрењу за стављање на тржиште хране за животиње која садржи ГМО издаје рјешење о одобрењу за стављање на тржиште генетички модификоване хране за животиње која ће се користити искључиво као храна за животиње. Тренутно је на снази 65 рјешења о одобрењу за стављање на тржиште БиХ генетички модификоване хране за животиње. Регистар рјешења субјеката у пословању са храном и генетички модификоване хране за животиње на тржишту Босне и Херцеговине можете да погледате на овом линку.
Субјекти у пословању са храном за животиње којим је издато рјешење о одобрењу за стављање на тржиште генетички модификоване хране за животиње дужни су обезбједити да на запакованом производу на ознаци пише да производ садржи генетички модификовани организам, уз навођење модификације, док се за незапаковане производе исти текст мора навести на производу или непосредно уз производ, као и на пратећој документацији (фактура).
Више информација о генетички модификованим организмима, тренутном стању, најновијим сазнањима и праксама доступно је у публикацији „Генетички модификовани организми у Босни и Херцеговини“. Ова публикација садржи приказ најзначајнијих информација о генетички модификованим организмима које имају за циљ информисати јавност, а настала је уз значајну подршку Агенције за безбједност хране Босне и Херцеговине и бројних експерата у области биљне, животињске и хумане генетике који данас раде у Босни и Херцеговини.