Публикација „Генетички модификовани организми у Босни и Херцеговини“

Имајући у виду распрострањеност генетички модификованих организама у данашњем свијету, интерес и супротстављене ставове јавности о безбједности организама чији је генетички материјал (ДНК) измијењен кориштењем техника генетичког инжењерства, Агенција за безбједност хране Босне и Херцеговине, у сарадњи са члановима Савјета за ГМО и министарствима образовања, дистрибуисала је око 1000 штампаних примјерака публикације „Генетички модификовани организми у Босни и Херцеговини“ намијењених библиотекама гимназија и средњих струковних школа (медицинске, ветеринарске, пољопривредне, шумарске) у Босни и Херцеговини.

Ова публикација садржи приказ најзначајнијих информација о генетички модификованим организмима које имају за циљ информисати јавност о најновијим сазнањима и праксама, како у свијету, тако и код нас. Настала је уз значајну подршку Агенције за безбједност хране Босне и Херцеговине и бројних експерата у области биљне, животињске и хумане генетике који данас раде у Босни и Херцеговини.

Како наводе аутори, модерна биотехнологија, односно биотехнологија заснована на генетичком инжењерству, као научни производ друге половице 20. стољећа, међу људима изазива двојаке реакције. Док једни сматрају да она у великој мјери може унаприједити различите гране људске дјелатности, други мисле да ће та технологија донијети људском роду много више штете него користи, јер је повезана са многим ризицима (Батлер и Рајхард, 1999.).

Циљ аутора публикације није у афирмацији или оспоравању генетичког инжењерства (укључујући и ГМО), него у реалном упознавању читатеља са достигнућима и могућностима ове технологије.

Публикацију „Генетички модификовани организми у Босни и Херцеговини“ можете да прочитате и преузмете на сљедећем линку.