Са циљем спречавања уноса болести слинавке и шапа у Босну и Херцеговину, Канцеларија за ветеринарство Босне и Херцеговине донијела је 24. марта 2025. године „Упутство о забрани увоза одређених пошиљки ради спрјечавања уноса у Босну и Херцеговину слинавке и шапа“.
Овим Упутством Словачка је, због потврде болести слинавке и шапа у три објекта са млијечним говедима, додана на попис држава и територија из којих је забрањен увоз пошиљки домаћих и дивљих папкара, сјемена и ембрија/јајних ћелија поријеклом од папкара, намирница, производа, сировина и отпадака поријеклом од домаћих и дивљих папкара те хране за животиње поријеклом од папкара. На снази је и забрана увоза наведених производа поријеклом из Мађарске и Савезне државе Бранденбург и Града Берлина у Њемачкој.
Упутство је ступило на снагу даном доношења и важи до доношења одговарајуће Одлуке Савјета министара Босне и Херцеговине, односно до његовог стављања ван снаге посебном Одлуком ради престанка опасности од уноса у Босну и Херцеговину слинавке и шапа.
Ступањем на снагу овог Упутства престаје да важи „Упутство о забрани увоза одређених пошиљки ради спречавања уноса у Босну и Херцеговину слинавке и шапа“ од 11. марта 2025. године.
Слинавка и шап је једна од најразорнијих болести које погађају домаће (говеда, свиње, овце, козе и биволе) и дивље папкаре широм свијета. Категоризована је у болести категорије А чије сузбијање захтјева строге и свеобухватне мјере контроле које укључују усмрћивање и нешкодљиво уклањање свих пријемљивих животиња на зараженом објекту, успоставу зоне заштите и зоне надзирања, забрану премјештања живих пријемљивих животиња и производа животињског поријекла те друге превентивне и биобезбједносне мјере.
Више информација о клиничким знаковима болести можете да пронађете овдје.
У случају сумње на слинавку и шап, субјекти су дужни без одгађања обавијестити ветеринарског инспектора како би се омогућило искључивање или рано откривање ове болести и благовремено дјеловање.