16. октобар, Свјетски дан хране

Под слоганом „Право на храну за бољи живот и бољу будућност“, 16. октобар обиљежава се као Свјетски дан хране.

Иако пољопривредници на глобалном нивоу производе више него довољно хране да нахране свјетску популацију, глад и даље постоји. Поводом Свјетског дана хране, Организација за храну и пољопривреду Уједињених нација (FАО) упозорава да се око 733 милиона људи у свијету суочава са глађу због све учесталијих временских неприлика, конфликата, економских падова, неједнакости и пандемије. То највише погађа сиромашне и рањиве, од којих су многа пољопривредна породична газдинства, што се одражава све већом неједнакошћу између земаља и унутар њих. Осим тога, више од 2,8 милијарди људи у свијету не може приуштити нутритивно квалитетну исхрану.

Након ваздуха и воде, храна је трећа основна људска потреба, а право на храну, уз право на живот и слободу, рад и образовање, једно је од основних људских права.

Обиљежавањем Свјетског дана хране, FАО подстиче изналажење рјешења којим би се обезбједило да сви људи имају довољно примјерен и редован приступ разноликој, безбједној, нутритивној храни те да нико не буде закинут.

„Пољопривредно-прехрамбени системи у цјелини осјетљиви су на катастрофе и кризе, посебно на утицаје климатских промјена, а истодобно генеришу загађење, деградишу тло, воду и ваздух те доприносе емисијама стакленичких гасова и губитку биоразноликости.

Трансформацијом пољопривредно-прехрамбених система ослободио би се велики потенцијал за ублажавање климатских промјена и подржавање мирног, отпорног и укључивог живота за све“, истиче FАО. Притом Владе, приватни сектор, пољопривредници, академска заједница, цивилно друштво и појединци требају заједно радити како би се обезбједила већа разноликост нутритивне, доступне, цјеновно приступачне, безбједне и одрживе хране те постигла безбједност хране и здрава исхрана за све.

„Заједно можемо бити промјена“, порука је овогодишњег Свјетског дана хране.