Одржан састанак о спровођењу Вишегодишњег програма контроле резидуа пестицида у и на храни биљног и животињског поријекла за 2025. годину

Представници Агенције за безбједност хране Босне и Херцеговине и надлежних инспекцијских органа одржали су 19. маја 2025. године у Мостару састанак о спровођењу Вишегодишњег програма контроле резидуа пестицида у и на храни биљног и животињског поријекла за 2025. годину. На састанку су учествовали представници Федералне управе за инспекцијске послове, Министарства здравства, рада и социјалне заштите Херцеговачко-неретванског кантона, Кантоналне управе за инспекцијске послове Кантона Сарајево и Кантоналне управе за инспекцијске послове Зеничко-добојског кантона.

Састанак је отворио др.сци. Санин Танковић, директор Агенције за безбједност хране Босне и Херцеговине, истакавши значај континуираног спровођења Вишегодишњег програма контроле резидуа пестицида у и на храни биљног и животињског поријекла са аспекта заштите здравља потрошача у Босни и Херцеговини, као и несметане трговине храном.

Резидуе пестицида у или на храни биљног и животињског поријекла јављају се као резултат употребе хемијских средстава у заштити биља, те биоцидних препарата, а могу да представљају ризик по јавно здравље.

Вишегодишњи програм контроле резидуа пестицида у и на храни биљног и животињскога поријекла за 2025. годину има за циљ да установи количину резидуа пестицида и њихових метаболита у храни, да провјери да ли одговарају прописима који одређују максималне нивоа резидуа пестицида (МRL) и да ли се произвођачи придржавају принципа добре пољопривредне праксе (GAP) те да на тај начин заштити здравље потрошача. Овај програм спроводи се у сарадњи са надлежним инспекцијским органима ентитета и Брчко дистрикта Босне и Херцеговине.

Финансијска средства за лабораторијске услуге анализа на присутство резидуа пестицида у и на храни биљног и животињског поријекла за 2025. годину осигурана су у буџету Агенције за безбједност хране Босне и Херцеговине.

Програм контроле (мониторинг) резидуа пестицида у и на храни биљног и животињског поријекла обухвата узорковање, обраду узорака, идентификацију присутних пестицида и утврђивање нивоа њихових резидуа, евентуалну брзу процјену ризика, те припрему извјештаја који се доставља на разматрање и усвајање Савјету министара Босне и Херцеговине.