Kampanja „Safe2Eat”

Osnaživanje Europljana da sigurno biraju hranu objašnjavanjem znanosti koja stoji iza sigurnosti hrane u središtu je kampanje „Safe2Eat” koju je pokrenula Europska agencija za sigurnost hrane (EFSA) u suradnji s nacionalnim institucijama za sigurnost hrane u 17 zemalja.

Europska unija se ponosi jednim od najstrožih sustava sigurnosti hrane na svijetu. Utemeljen na znanstvenoj izvrsnosti, taj sustav uključuje blisku suradnju Europske agencije za sigurnost hrane (EFSA) i nacionalnih tijela za sigurnost hrane diljem Europe, pri čemu oba dionika imaju ključnu ulogu.

EFSA blisko surađuje s vrhunskim stručnjacima iz EU-a pri analiziranju, procjenjivanju i savjetovanju o sigurnosti hrane i o prehrani na temelju najnovijih dokaza. Time Europljanima omogućuje da mirno uživaju u svojim obrocima, sigurni da je sigurnost na prvome mjestu.

Osim za sigurnost i prehranu potrošača, taj EFSA-in rad ključan je i za zaštitu životinja i okoliša od svih rizika povezanih s prehrambenim lancem. Ulaganjem tih napora EFSA pridonosi cjelokupnoj dobrobiti građana Europe i našeg okoliša.

Safe2Eat

Svakoga dana donose se milijarde odluka u vezi s hranom, a čimbenici koji utječu na te izbore mogu se razlikovati od potrošača do potrošača.  Prema „Eurobarometru o sigurnosti hrane u EU-u iz 2022.”, trošak i okus čimbenici su koji najviše utječu na odluke potrošača u vezi s hranom s 54 %, odnosno 51 %. Slijede ih sigurnost hrane i podrijetlo hrane, oboje s 46 %. Otprilike svaki četvrti pojedinac navodi važnost nutritivne vrijednosti, a njih 16 % spominje učinak na okoliš i klimu. Etika i uvjerenja utječu na izbor 15 % ispitanika.

Neovisno o tome koji čimbenici utječu na odluke o kupnji i konzumaciji hrane, Europljani mogu biti sigurni da je sve što izaberu za jelo sigurno zahvaljujući čvrstom sustavu sigurnosti hrane.

Europski potrošači među najbolje su zaštićenima i informiranima na svijetu kada je riječ o njihovoj hrani. Znanstvenici iz cijelog EU-a pregledavaju znanstvene podatke i studije kako bi procijenili rizike povezane s hranom, čime pomažu tijelima koja reguliraju sigurnost proizvoda na našem tržištu i u našim trgovinama. Zahvaljujući EU-ovu sustavu sigurnosti hrane svaki Europljanin ima pravo znati kako se hrana koju konzumira proizvodi, prerađuje, pakira, označava i prodaje.

Kampanja 

Kampanja „Safe2Eat”, koja se prethodno zvala „EUChooseSafeFood” kreće u svibnju, a nastavlja se na napore podizanja svijesti uložene u prethodnim izdanjima kako bi potaknula kritičko promišljanje i među Europljanima promicala angažiranost kad je riječ o sigurnosti hrane.

Kampanja se u svojoj četvrtoj godini fokusira na tri ključna područja:

  • Prakse osiguranja sigurnosti hrane – europska, međunarodna i nacionalna pravila, koja se naslanjaju na znanstvene dokaze, osiguravaju sigurnost hrane od farme do stola. Pružaju se savjeti za sigurno rukovanje hranom, skladištenje hrane, čitanje deklaracija i kuhanje koji se temelje na najnovijim znanstvenim otkrićima kako bi se potrošačima omogućilo donošenje informiranih odluka.
  • Hrana i vaše zdravlje – raznovrsna prehrana, koja uz procesuiranu hranu uključuje i svježe sastojke, pridonosi cjelokupnom zdravlju. Ponekad nam je potrebna hrana koja ima dodatne pogodnosti za zdravlje ili dodaci prehrani, stoga će kampanja jasno progovoriti o nutritivnim potrebama, zdravstvenim tvrdnjama i znanosti na kojoj se one temelje.
  • Što se nalazi u vašoj hrani – europski propisi osiguravaju sigurnost sastojaka, uključujući aditive i okuse.

Kampanja će nastojati objasniti zašto su prehrambeni aditivi i novi sastojci sigurni. Dodatno, istaknut će da proizvodi koji sadržavaju alergene moraju biti jasno označeni.

Cilj je kampanje Safe2Eat doprijeti do šire javnosti, od osoba koje imaju vrlo razvijenu svijest o sigurnosti hrane i vrlo malo dvojbi o tom pitanju do onih koji imaju više dvojbi i koji su slabije informirani. U skladu s time zamišljeno je da stil komunikacije bude informativan i jasan, ali i da pritom zadrži ohrabrujući, optimističan i dinamičan ton.

Kako se uključiti? 

U kampanju se možete uključiti na nekoliko načina, a brojni resursi kampanje dostupni su na više jezika EU-a:

  • Podijelite naše besplatne materijale iz paketa alata sa svojom mrežom i pomozite Europljanima da, neovisno o tome kako biraju hranu, imaju povjerenja u to da je sigurna za jelo.
  • Posjetite mrežno mjesto kampanje (https://www.efsa.europa.eu/en/safe2eat ) na kojem vas čekaju praktični savjeti za odabir hrane i na kojem se potrošače informira o znanosti zahvaljujući kojoj je naša hrana sigurna za jelo.
  • Ostanite povezani; Pratite EFSA-u na mrežama X (nekadašnji Twitter), LinkedIn, Instagram i YouTube te dijelite najnovije vijesti o kampanji sa svojom mrežom.
  • Proširite vijest o našim zajedničkim naporima u području sigurne hrane i znanosti koja to potvrđuje upotrebljavajući ključne riječi kampanje #EUSafe2Eat kako biste se uključili u različite aktivnosti koje se pokreću i promicali ih.