Europska agencija za sigurnost hrane (EFSA) pojačava svoje napore u zaustavljanju širenja afričke svinjske kuge u Europi širenjem kampanje na još devet zemalja.
EFSA je prošlog ljeta pokrenula veliku kampanju za podizanje svijesti o ovoj bolesti u jugoistočnoj Europi. Kampanja je provedena u suradnji s lokalnim vlastima u zemljama koje se, zbog njihove blizine zemljama u kojima je prisutna afrička svinjska kuga, smatraju „ugroženom regijom” – Albaniji, Bosni i Hercegovini, Crnoj Gori, Grčkoj, Hrvatskoj, Kosovu, Sjevernoj Makedoniji, Sloveniji i Srbiji.
EFSA sada širi kampanju, koja je primarno usmjerena na pomoć uzgajivačima, na Bugarsku, Češku Republiku, Estoniju, Latviju, Litvu, Mađarsku, Poljsku, Rumunjsku i Slovačku.
Nikolaus Kriz, direktor EFSA-inog odjela za zdravlje životinja i bilja, tim povodom izjavio je da EFSA, kao znanstvena organizacija, neumorno radi na izradi procjena i davanju preporuka koje zemljama ugroženim afričkom svinjskom kugom mogu pomoći u zaštiti njihovih životinja i gospodarstva.
„Prošle godine smo odlučili primijeniti svoja znanstvena saznanja na terenu i pokazati da je EFSA predana pomaganju uzgajivačima i drugim ljudima koji žive u sjeni ove užasne bolesti. Kampanja je bila dobro prihvaćena u prvoj skupini zemalja i sada širimo svoju poruku o otkrivanju, prevenciji i prijavljivanju”, izjavio je Kriz.
Kampanja dopunjuje tekuće aktivnosti Europske komisije i drugih međunarodnih organizacija usmjerene na iskorjenjivanje ove bolesti u Europi.
Što je afrička svinjska kuga?
Afrička svinjska kuga (ASK) je virusno oboljenje koje pogađa i domaće i divlje svinje. Virus nije opasan po ljude, ali je u mnogim zemljama prouzrokovao značajnu ekonomsku štetu. S obzirom da ne postoje vakcine, zbog izbijanja bolesti može biti potrebno klanje velikog broja svinja, koje se uzgajaju na farmama u pogođenim područjima.
Ciljevi i publika
Cilj kampanje je podizanje svijesti i razumijevanja bolesti ASK u svih 18 zemalja i usmjerena je na skupine ljudi i pojedince koji dolaze u kontakt s domaćim i divljim svinjama, osobito na uzgajivače svinja. Kampanja se provodi uz neprocjenjivu pomoć lokalnih veterinarskih organizacija, grupa uzgajivača, lovačkih društava, granične policije i drugih relevantnih tijela.
Otkrivanje, prevencija, prijavljivanje
Pošto izbijanje bolesti ASK može imati tako katastrofalne posljedice, otkrivanje, prevencija i prijavljivanje su ključni za suzbijanje ove bolesti. Ovo su ključne riječi kampanje.
Više informacija o kampanji možete pronaći na web stranici www.efsa.europa.eu/StopASF.