Formalizirana suradnja Agencije i FMOIT-a

U Mostaru je 12. lipnja 2026. godine potpisan Sporazum o suradnji između Agencije za sigurnost hrane Bosne i Hercegovine i Federalnog ministarstva okoliša i turizma, kojim se uspostavlja okvir za jačanje institucionalne i stručne suradnje u područjima od zajedničkog interesa, s posebnim naglaskom na sigurnost hrane, zaštitu okoliša, biosigurnost i očuvanje biološke raznolikosti.

Sporazum su potpisali ravnatelj Agencije za sigurnost hrane Bosne i Hercegovine dr. sc. Sanin Tanković i ministrica okoliša i turizma u Vladi Federacije Bosne i Hercegovine dr. sc. Nasiha Pozder.

Cilj Sporazuma je unapređenje koordiniranog djelovanja nadležnih institucija kroz razmjenu podataka i stručnih znanja, zajedničko sudjelovanje u izradi strateških i izvještajnih dokumenata te provedbu projekata na nacionalnoj i međunarodnoj razini u okviru nadležnosti dviju institucija. Poseban značaj dan je suradnji u kontekstu ispunjavanja obveza Bosne i Hercegovine koje proizlaze iz Konvencije Ujedinjenih naroda o biološkoj raznolikosti i Kartagenskog protokola o biosigurnosti.

Sporazumom je predviđena i suradnja u području procjene i upravljanja rizicima koji proizlaze iz utjecaja prehrambenog sustava na okoliš i bioraznolikost, uključujući razmjenu informacija i unapređenje kapaciteta u području biosigurnosti.

Potpisivanjem ovog Sporazuma potvrđena je opredijeljenost obiju institucija za jačanje međusobne suradnje, unapređenje sustava sigurnosti hrane i zaštite okoliša te zaštitu zdravlja ljudi i očuvanje prirodnih resursa Bosne i Hercegovine.