Poplave nose rizik od pojave infektivnih oboljenja zbog loših higijensko-sanitarnih uslova koji nastaju zbog otežanog vodo snabdijevanja i neadekvatne dispozicije otpadnih materija, kao i moguće kontaminacije hrane i vode za piće. Hrana i voda za piće mogu biti uzroci i prenosnici niza crijevnih zaraznih oboljenja koji mogu poprimiti epidemijski karakter. Najvećem riziku izložene su najosjetljivije populacione skupine – djeca, stare i bolesne osobe.
Imajući u vidu naprijed navedeno, potrošačima u cilju zaštite zdravlja savjetujemo sljedeće:
- Voda za piće može biti hemijski i mikrobiološki kontaminirana u područjima zahvaćenim poplavama, te se preporučuje da se konzumira isključivo voda za koju postoje informacije da je sigurna za piće.
- Zamućenu vodu ili vodu koja je promijenila boju, kao i vodu lokalnih i individualnih izvorišta (javne česme, izvori, bunari, itd.) iz područja zahvaćenih poplavama ne treba piti, niti koristiti za pripremu hrane i ličnu higijenu.
- Vodu za koju se sumnja da je mikrobiološki kontaminirana treba prokuhati (najmanje 1 minut) ili je dezinficirati hlornim preparatima. Prilikom dezinfekcije obavezno se pridržavati uputstva za korištenje i doziranje dezinfekcionih preparata.
- Ako se sumnja da je voda hemijski kontaminirana, prokuhavanje ili dezinfekcija nema nikakvog efekta, te se takva voda ne preporučuje za konzumiranje.
- Prilikom pripreme i rukovanja s hranom pridržavati se mjera lične i opće higijene, uz obavezno korištenje zdravstveno ispravne vode za piće.
- Namirnice koje su na bilo koji način došle u kontakt s naplavnim ili otpadnim vodama u kući ili dvorištu obavezno baciti.
Potrošačima, također, preporučujemo da, ukoliko je moguće, redovno prate informacije o zdravstvenoj ispravnosti vode za piće koje objavljuju nadležne institucije javnog zdravstva.