S ciljem sprječavanja unosa bolesti slinavke i šapa u Bosnu i Hercegovinu, Ured za veterinarstvo Bosne i Hercegovine donio je 24. marta 2025. godine „Uputstvo o zabrani uvoza određenih pošiljki radi sprječavanja unosa u Bosnu i Hercegovinu slinavke i šapa“.
Ovim Uputstvom Slovačka je, zbog potvrde bolesti slinavke i šapa u tri objekta s mliječnim govedima, dodana na popis država i teritorija iz kojih je zabranjen uvoz pošiljki domaćih i divljih papkara, sjemena i embrija/jajnih ćelija porijeklom od papkara, namirnica, proizvoda, sirovina i otpadaka porijeklom od domaćih i divljih papkara te hrane za životinje porijeklom od papkara. Na snazi je i zabrana uvoza navedenih proizvoda porijeklom iz Mađarske i Savezne države Brandenburg i Grada Berlina u Njemačkoj.
Uputstvo je stupilo na snagu danom donošenja i važi do donošenja odgovarajuće Odluke Vijeća ministara Bosne i Hercegovine, odnosno do njegovog stavljanja van snage posebnom Odlukom radi prestanka opasnosti od unosa u Bosnu i Hercegovinu slinavke i šapa.
Stupanjem na snagu ovog Uputstva prestaje važiti „Uputstvo o zabrani uvoza određenih pošiljki radi sprječavanja unosa u Bosnu i Hercegovinu slinavke i šapa“ od 11. marta 2025. godine.
Slinavka i šap je jedna od najrazornijih bolesti koje pogađaju domaće (goveda, svinje, ovce, koze i bivole) i divlje papkare širom svijeta. Kategorizirana je u bolesti kategorije A čije suzbijanje zahtjeva stroge i sveobuhvatne mjere kontrole koje uključuju usmrćivanje i neškodljivo uklanjanje svih prijemljivih životinja na zaraženom objektu, uspostavu zone zaštite i zone nadziranja, zabranu premještanja živih prijemljivih životinja i proizvoda životinjskog porijekla te druge preventivne i biosigurnosne mjere.
Više informacija o kliničkim znakovima bolesti možete pronaći ovdje.
U slučaju sumnje na slinavku i šap, subjekti su dužni bez odgađanja obavijestiti veterinarskog inspektora kako bi se omogućilo isključivanje ili rano otkrivanje ove bolesti i blagovremeno djelovanje.