Treća godina kampanje #PlantHealth4Life potiče građane da postanu ambasadori zdravlja bilja

Evropska agencija za sigurnost hrane (EFSA), Evropska komisija (EK) i njihovi partneri širom Evrope pokrenuli su treću godinu kampanje #PlantHealth4Life, prekogranične inicijative za zaštitu zdravlja bilja i podizanje javne svijesti o njenoj važnosti za naš okoliš, ekonomiju i svakodnevni život. Počevši od maja 2025. godine, kampanja donosi novu energiju i fokus, nadograđujući napredak ostvaren u prethodne dvije godine kako bi se postigao snažniji angažman unutar i izvan Evropske unije.

Parma, 12. maj 2025. – “Kada građani razumiju ključnu ulogu zdravlja bilja u svom životu – od hrane na njihovim stolovima do vazduha koji dišu – postaju moćni predstavnici promjena”, objašnjava Sylvain Giraud, šef Odjela za zdravlje bilja u Generalnom direktoratu za zdravlje i sigurnost hrane (DG SANTE). “Kampanja #PlantHealth4Life je podsjetnik da svako od nas može napraviti značajnu promjenu ostajući informisan i donoseći promišljene odluke koje pomažu u zaštiti onoga što nas sve održava.”

“Biljka nije samo biljka – ona može biti i stanište drugim živim organizmima“, rekao je Giuseppe Stancanelli, voditelj tima za procjenu rizika za zdravlja bilja u EFSA-i. “U našem međusobno povezanom svijetu, biljke se kreću više nego ikad prije. Zbog toga se EU oslanja na procjenu rizika zasnovanu na naučnim činjenicama kako bi razumjela i upravljala potencijalnim prijetnjama zdravlju bilja – pomažući u zaštiti naše okoline, poljoprivrede i bioraznolikosti. Kroz kampanju #PlantHealth4Life podižemo svijest širom Evrope.”

Sa jačim akcentom na učešću, saradnji i osnaživanju građana, ovogodišnja kampanja #PlantHealth4Life okuplja partnere iz 26 zemalja članica EU, pet zemalja u procesu pristupanja EU i Švicarske da bi podigla svijest i potaknula kritičko razmišljanje o ključnim vezama između
zdravih biljaka, okoliša i naših svakodnevnih života. Naglašavajući praktične mjere i uključivanje zajednice, kampanja ohrabruje informisane građane, ne samo da razmisle, nego i da podijele svoje znanje i inspirišu druge da se pridruže kolektivnom naporu u zaštiti naših ekosistema i
ekonomija.

Kako zdravlje bilja utječe na naše živote?

Biljke čine 80% hrane koju jedemo, hrana su životinjama koje uzgajamo za našu prehranu i čiste zrak koji udišemo. Ali to nije sve: zdrave biljke znače dobar poljoprivredni prinos, što utječe na dostupnost hrane i cijene hrane za potrošače. Klimatske promjene i ljudske aktivnosti, kao što su trgovina i putovanja, stavljaju biljke pod veliki pritisak. Širenje biljnih štetočina i bolesti može imati razorne ekonomske i ekološke posljedice. Naprimjer, epidemije bakterijskog patogena Xylella fastidiosa decenijama uništavaju maslinike u južnoj Italiji, što dovodi do gubitka miliona stabala i ugrožava bioraznolikost i lokalne ekonomije.

Međutim, mnogi građani nisu svjesni zašto je važno zdravlje bilja. Kampanja #PlantHealth4Life ima za cilj podizanje kolektivne svijesti o rizicima za zdravlje bilja i o ulozi koju svako od nas može imati u zaštiti bilja.

Andrzej Chodkowski, glavni inspektor za zdravlje bilja u Poljskoj, poziva “sve na saradnju i brigu o biljkama u svojoj neposrednoj okolini da bismo uživali u njihovom bogatom zelenilu i zajedno oživjeli ideju „Štiteći biljke, štitimo život!'”

Dijelite informacije i uključite se!

Aktivnosti svakog Evropljanina ključne su za očuvanje zdravlja bilja. Posjetite web stranicu kampanje #PlantHealth4Life i otkrijte kako kampanja ohrabruje javnost da štiti zdravlje bilja. Resursi uključuju materijale za medije, objave na društvenim mrežama i video sadržaje.
Kampanja je otvorena za sve, s posebnim fokusom na:
• Radoznale putnike  koji vole istraživati svijet i prirodu.
Vrtlare  koji sade i brinu o povrću, cvijeću i drveću kod kuće.
Roditelje koji su zabrinuti zbog hrane koju njihova djeca jedu i žele zaštititi poljoprivredne zajednice, okolinu i bioraznolikost za buduće naraštaje.

Ove godine, #PlantHealth4Life će ponovno obilaziti sajmove, izložbe i škole u zemljama učesnicama. Posjetite nacionalnu stranicu na službenoj web lokaciji kampanje kako biste vidjeli što se događa u vašoj zemlji i pratite nas za više informacija kako budu postajale dostupne!

Informacije o kampanji

#PlantHealth4Life je višegodišnja i multinacionalna kampanja razvijena na zahtjev Evropske komisije, a zasniva se na  dubinskoj analizi  percepcije i ponašanja građana u vezi sa zdravljem bilja širom EU. Kampanja nastavlja širiti svoj opseg i doseg, dočekujući 10 novih učesnika u 2025. godini: Austrija, Bugarska, Italija, Nizozemska i Rumunjska pridružuju se 21 zemlji članici EU: Belgiji, Hrvatskoj, Cipru, Češkoj, Danskoj, Estoniji, Finskoj, Francuskoj, Njemačkoj, Grčkoj, Mađarskoj, Irskoj, Latviji, Litvi, Malti, Poljskoj, Portugalu, Slovačkoj, Sloveniji, Španiji i Švedskoj. Tri nove zemlje u procesu pristupanja: Albanija, Bosna i Hercegovina, Kosovo* i Turska pridružuju se Crnoj Gori kao članice kampanje #PlantHealth4Life, uz Švicarsku.

*Ovim nazivom ne dovode se u pitanje stajališta o statusu te se on koristi u skladu s Rezolucijom Vijeća sigurnosti Ujedinjenih naroda 1244/1999 i mišljenjem Međunarodnog suda o proglašenju neovisnosti Kosova.