Publikacija „Genetički modificirani organizmi u Bosni i Hercegovini“

Imajući u vidu rasprostranjenost genetički modificiranih organizama u današnjem svijetu, interes i suprotstavljene stavove javnosti o sigurnosti organizama čiji je genetički materijal (DNK) izmijenjen korištenjem tehnika genetičkog inženjerstva, Agencija za sigurnost hrane Bosne i Hercegovine, u saradnji s članovima Vijeća za GMO i ministarstvima obrazovanja, distribuirala je oko 1000 štampanih primjeraka publikacije „Genetički modificirani organizmi u Bosni i Hercegovini“ namijenjenih bibliotekama gimnazija i srednjih strukovnih škola (medicinske, veterinarske, poljoprivredne, šumarske) u Bosni i Hercegovini.

Ova publikacija sadrži prikaz najznačajnijih informacija o genetički modificiranim organizmima koje imaju za cilj informirati javnost o najnovijim saznanjima i praksama, kako u svijetu, tako i kod nas. Nastala je uz značajnu podršku Agencije za sigurnost hrane Bosne i Hercegovine i brojnih eksperata u oblasti biljne, životinjske i humane genetike koji danas rade u Bosni i Hercegovini.

Kako navode autori, moderna biotehnologija, odnosno biotehnologija zasnovana na genetičkom inženjerstvu, kao naučni proizvod druge polovice 20. stoljeća, među ljudima izaziva dvojake reakcije. Dok jedni smatraju da ona u velikoj mjeri može unaprijediti različite grane ljudske djelatnosti, drugi misle da će ta tehnologija donijeti ljudskom rodu mnogo više štete nego koristi, jer je povezana s mnogim rizicima (Butler i Reichhard, 1999.).

Cilj autora publikacije nije u afirmaciji ili osporavanju genetičkog inženjerstva (uključujući i GMO), nego u realnom upoznavanju čitatelja s dostignućima i mogućnostima ove tehnologije.

Publikaciju „Genetički modificirani organizmi u Bosni i Hercegovini“ možete pročitati i preuzeti na sljedećem linku.