S ciljem realizacije preporuke Evropske komisije o uspostavljanju sistema nacionalnih referentnih laboratorija u Bosni i Hercegovini, u organizaciji Agencije za sigurnost hrane Bosne i Hercegovine u Mostaru je održan sastanak predstavnika nadležnih institucija Bosne i Hercegovine, entiteta i Brčko distrikta BiH. Uz službenike Agencije, na sastanku su učestvovali predstavnici Ureda za veterinarstvo Bosne i Hercegovine, Federalnog ministarstva poljoprivrede, vodoprivrede i šumarstva, Federalnog ministarstva zdravstva i Odjeljenja za zdravstvo i ostale usluge Vlade Brčko distrikta Bosne i Hercegovine.
Na sastanku je razmatran Nacrt akcionog plana za uspostavljanje sistema nacionalnih referentnih laboratorija koji je pripremljen u sklopu IPA Twinning projekta „Podrška EU izgradnji kapaciteta i postepenom usklađivanju sa zakonodavstvom Evropske unije u sektoru sigurnosti hrane u Bosni i Hercegovini“.
Cilj ovog dokumenta je uspostavljanje i osiguranje funkcionalnosti mreže laboratorija u Bosni i Hercegovini, shodno međunarodnim standardima i procedurama vezanim za sistem službenih kontrola hrane.
Na osnovu nalaza i preporuka iz Izvještaja Evropske komisije o Bosni i Hercegovini za 2024. godinu, neophodno je ubrzati pripremu za nacionalne referentne laboratorije za higijenske, veterinarske i fitosanitarne inspekcije i analize hrane i prehrambenih proizvoda u skladu sa pravnom stečevinom EU te uvesti međulaboratorijski komparativni sistem testiranja kao redovnu praksu, posebno za bolesti koje se moraju prijaviti, povećati administrativne kapacitete inspekcijskih službi i laboratorija te povećati broj inspekcijskih provjera.
Napredak u oblasti uspostavljanja sistema nacionalnih referentnih laboratorija razmatran je na posljednjem, 8. sastanku Pododbora za poljoprivredu i ribarstvo između EU i BiH koji je održan 19. novembra 2024. godine. Predstavnici Evropske komisije zatražili su dostavljanje ažuriranog Akcionog plana o uspostavi sistema državnih referentnih laboratorija i službenih laboratorija u oblasti sigurnosti hrane, veterinarstva i fitosanitarnoj oblasti, s rokovima i očekivanim rezultatima, uključujući konkretne aktivnosti koje su uslijedile kao rezultat tehničke pomoći pružene kroz twinning projekte.