Održan sastanak o razmjeni informacija u oblasti sigurnosti hrane

Na poziv Agencije za sigurnost hrane Bosne i Hercegovine u prostorijama Federalne uprave za inspekcijske poslove FBiH, održan je sastanak kome su prisustvovali predstavnici Agencije, Ureda za veterinarstvo BiH, Federalne uprave za inspekcijske poslove, Inspektorata Republike Srpske i Inspektorata Brčko distrikta Bosne i Hercegovine. Sastanak je rezultat nastavka saradnje između nadležnih organa i na njemu su razmatrani stručno-tehnički apsekti u području razmjene informacija u oblasti sigurnosti hrane.

EU RASFF: Ohratoksin A u raženom brašnu porijeklom iz Litvanije

Agencija za sigurnost hrane Bosne i Hercegovine je putem Sistema brzog uzbunjivanja za hranu i hranu za životinje (EU RASFF) obaviještena da je na tržište Bosne i Hercegovine isporučeno raženo brašno u kojem je utvrđeno prekoračenje maksimalno dozvoljene količine ohratoksina A.

Podaci o proizvodu:

Naziv proizvoda: Whole wheat rye flour (organic)/Integralno raženo brašno (organsko)

Kategorija proizvoda: Žitarice i pekarski proizvodi

Proizvođač/izvoznik: ORGANICAGRO UAB, Subaciaus str. 23/2, LT-01300 Vilnius, Lithuania

Lot: LT240014; LT240413

Pakovanje: 25kg

Uvoznik/distributer u BiH: FAN-Commerce d.o.o. Visoko, Branilaca Bosne 49, 71300 Visoko

Utjecaj: Na ljudsko zdravlje

Opasnost: prisutnost mikotoksina

Navedeni proizvod nije u skladu sa odredbama Pravilnika o maksimalno dozvoljenim količinama za određene kontaminante u hrani (“Službeni glasnik BiH”, br.: 68/14, 79/16 i 84/18).

Sve raspoložive informacije o proizvodu, shodno važećim propisima, dostavljene su na dalje postupanje nadležnim inspekcijskim organima u Bosni i Hercegovini od kojih je zatraženo preduzimanje mjera i povratno obavještavanje Agencije za sigurnost hrane Bosne i Hercegovine.

Obavijest se odnosi isključivo na proizvod s navedenim podacima!

Studenti APTF posjetili Agenciju za sigurnost hrane Bosne i Hercegovine

Studenti Agronomskog i prehrambeno-tehnološkog fakulteta (APTF) Sveučilišta u Mostaru posjetili su 12. aprila 2024. godine Agenciju za sigurnost hrane Bosne i Hercegovine, gdje su, u sklopu praktične nastave, upoznati s poslovima i ulogom ove institucije u sistemu sigurnosti hrane.

Ova posjeta studenata Agenciji nastavak je dugogodišnje saradnje zasnovane na Sporazumu o naučno-istraživačkoj i stručnoj saradnji koji su dvije institucije potpisale 2016. godine.

U sklopu posjete Agenciji, studenti su upoznati o rizicima porijeklom iz hrane te su im predstavljeni rezultati istraživanja prehrambenih navika stanovništva u Bosni i Hercegovini provedenog uz finansijsku podršku Evropske agencije za sigurnost hrane (EFSA), kao i baza podataka o konzumaciji hrane.

Službenici Agencije prezentirali su i rezultate godišnjih programa kontrole ostataka pesticida u i na hrani biljnog i životinjskog porijekla provedenih u periodu od 2021.do 2023. godine.

Sporazumi o naučno-istraživačkoj i stručnoj saradnji koje je Agencija potpisala s 20 fakulteta iz Bosne i Hercegovine, obuhvataju edukaciju naučnog i stručnog kadra iz oblasti sigurnosti hrane, učešće u zajedničkim naučno-istraživačkim projektima i istraživanjima, kao i razmjenu rezultata naučnih i stručnih istraživanja.

EFSA: Javni poziv kandidatima za pripravnički staž

Evropska agencija za sigurnost hrane (EFSA) objavila je javni poziv kandidatima za pripravnički staž koji se obavlja u sjedištu institucije u Parmi, Italija. Javni poziv namijenjen je kandidatima iz cijelog svijeta koji su na početku svoje profesionalne karijere i zainteresovani su za rad u internacionalnoj i multikulturalnoj sredini, na projektima vezanim za nauku, sigurnost hrane i održivost.

Kandidati trebaju ispunjavati sljedeće obavezne uslove:

  • Završen studij u trajanju od najmanje tri godine do datuma krajnjeg roka prijave na konkurs;
  • Dobro poznavanje engleskog jezika (minimalno B2 prema CEFR);
  • Da kandidat do sada nije obavljao stručnu praksu u EFSA-i, bio u radnom odnosu s EFSA-om na bilo koji način ili primao bilo kakvu vrste naknade od EFSA-e.

Rok za prijavu je 29. april 2024. godine, a prijave se podnosi putem elektronskog obrasca koji je, zajedno s ostalim informacijama, dostupan na sljedećem linku.

Pripravnički staž traje do 12 mjeseci te je plaćen u iznosu 1463 eura mjesečno. Prilikom prijave, kandidati mogu naznačiti do dvije oblasti od interesa iz EFSA-inog djelokruga rada.

Sve dodatne informacije mogu se dobiti putem e-maila  recruitment@efsa.europa.eu.

EFSA je referentno tijelo Evropske unije za naučnu procjenu rizika u oblasti sigurnosti hrane i hrane za životinje. U saradnji s nacionalnim institucijama i uz konsultacije sa zainteresovanim stranama, EFSA daje nezavisne naučne savjete i osigurava jasnu komunikaciju o rizicima.

EU RASFF obavijest: Migracija površinskog premaza s posuda za pečenje kolača porijeklom iz Kine

Agencija za sigurnost hrane Bosne i Hercegovine obaviještena je putem Sistema brzog uzbunjivanja za hranu i hranu za životinje (EU RASFF) da su na tržište Bosne i Hercegovine isporučene posude za pečenje kolača porijeklom iz Kine za koje je službenim kontrolama utvrđena neusklađenost s važećim propisima. Radi se o migraciji, odnosno ljuštenju površinskog premaza s posuda, što predstavlja potencijalno ozbiljan rizik. Posude su isporučene u Bosnu i Hercegovinu preko Poljske.

Podaci o proizvodu:

Naziv proizvoda kao na oznaci: „Cake baking tray with non-stick coating“/ Posuda za pečenje kolača s neprianjajućim premazom

Kategorija proizvoda: Materijali u kontaktu s hranom

Brend: Pepco HOME

Proizvođač: NINGBO GENERAL UNION CO., LTD, 8F. NO. 3 BUILDING, 1377 LOFT CENTER, 315040 NINGBO CN-KITAJSKA, KINA

Zemlja porijekla: Kina

Uvoznik u BiH:  Pepco B-H d.o.o., Skenderpašina br. 1, 71000 Sarajevo

Pošiljka/lot: ORD00851338_01

Ostale oznake: Art Nr. SKU 34884501 STYLE 348845

Rizik: Potencijalno ozbiljan

Opasnost: ljuštenje premaza – migracija

Navedeni proizvod nije u skladu s odredbama Zakona o hrani („Službeni glasnik BiH“, broj 50/04) i Pravilnika o materijalima i predmetima namijenjenim za kontakt s hranom („Službeni glasnik BiH“, broj 42/10).

Sve raspoložive informacije o proizvodu, shodno važećim propisima, dostavljene su na dalje postupanje nadležnim inspekcijskim organima u Bosni i Hercegovini od kojih je zatraženo preduzimanje mjera i povratno obavještavanje Agencije za sigurnost hrane Bosne i Hercegovine.

Obavijest se odnosi isključivo na proizvod s navedenim podacima!

 

Direktor Agencije održao sastanak s ministrom odbrane i zamjenikom predsjedavajuće Vijeća ministara Bosne i Hercegovine

Dr.sci Džemil Hajrić, direktor Agencije za sigurnost hrane Bosne i Hercegovine održao je danas u Sarajevu sastanak sa Zukanom Helezom, ministrom odbrane i zamjenikom predsjedavajuće Vijeća ministara Bosne i Hercegovine.

Na sastanku je razgovarano o saradnji Agencije i Ministarstva odbrane, sa naglaskom na realizaciju projekta „Biosigurnost i biozaštita na prvoj liniji odbrane u SEEE“. Ministarstvo odbrane je nosilac projekta, a Agencija za sigurnost hrane Bosne i Hercegovine jedna od institucija koja učestvuje u projektnim aktivnostima.

Agencija je, shodno svojim nadležnostima, dala doprinos u popunjavanju upitnika, kao i u pripremi evaluacijske posjete projektnog tima Bosni i Hercegovini koja će biti realizovana od 25. – 29. marta 2024. godine. Cilj navedene posjete  je uvid u uloge organizacija u Bosni i Hercegovini u procesu upravljanja mjerama biosigurnosti i biozaštite na prvoj liniji.

Direktor Hajrić je ovu priliku iskoristio kako bi ministra Heleza, u svojstvu zamjenika predsjedavajuće Vijeća ministara Bosne i Hercegovine, upoznao sa tekućim aktivnostima Agencije za sigurnost hrane Bosne i Hercegovine i pozvao ga na konferenciju koju Agencija organizuje povodom 7. juna, Svjetskog dana sigurnosti hrane.

15. mart, Svjetski dan prava potrošača

Zaštita zdravlja i interesa potrošača je primarni cilj aktivnosti koje kontinuirano, u saradnji s nadležnim organima entiteta i Brčko distrikta BiH, provodi Agencija za sigurnost hrane Bosne i Hercegovine.

S obzirom da su standardi o hrani koji su na snazi u Evropskoj uniji najpovoljniji za potrošače, a imajući u vidu i obaveze u procesu evropskih integracija, Agencija radi na usklađivanju propisa o hrani sa zakonodavstvom EU. U ovom trenutku, u Bosni i Hercegovini je na snazi oko 170 propisa o hrani koje je Vijeće ministara Bosne i Hercegovine donijelo na prijedlog Agencije za sigurnost hrane Bosne i Hercegovine.

S aspekta prava na informacije, pažnji potrošača preporučujemo odredbe Pravilnika o pružanju informacija potrošačima o hrani koji je donesen kako bi se potrošačima osigurale ispravne i jasne informacije o hrani, posebno u pogledu karakteristika, efekata i svojstava hrane.

Agencija, kao kontakt tačka Sistema brzog uzbunjivanja za hranu i hranu za životinje (EU RASFF), u saradnji s nadležnim inspekcijskim organima u Bosni i Hercegovini, blagovremeno preduzima mjere otklanjanja ili minimiziranja rizika porijeklom iz hrane u slučaju zaprimljenih informacija o zdravstveno neispravnoj hrani na tržištu Bosne i Hercegovine te o tome obavještava javnost.

Također, u ovoj godini planirano je provođenje redovnog godišnjeg Programa kontrole ostataka pesticida u i na hrani biljnog i životinjskog porijekla u Bosni i Hercegovini. Na osnovu rezultata monitoringa, Agencija će dati odgovarajuće preporuke nadležnim organima, zakonodavstvu i politici BiH s ciljem unaprjeđenja sistema sigurnosti hrane i zaštite zdravlja i interesa potrošača.

Svim građanima Bosne i Hercegovine ovim putem čestitamo Svjetski dan prava potrošača te ih pozivamo i ohrabrujemo da koriste mehanizme saradnje s Agencijom i drugim nadležnim organima u sistemu sigurnosti hrane, kao i sva prava koja im omogućuju pozitivni zakonski propisi u Bosni i Hercegovini.

EU RASFF: Prisustvo melamina u crnim okruglim zdjelama proizvedenim u Kini

Agencija za sigurnost hrane Bosne i Hercegovine je putem Sistema brzog uzbunjivanja za hranu i hranu za životinje (EU RASFF) obaviještena da su na tržište Bosne i Hercegovine isporučene crne okrugle zdjele proizvedene u Kini u kojim je utvrđeno prisustvo melamina. Obavijest o neusklađenosti dostavila je Italija.

Podaci o proizvodu:

Naziv proizvoda kao na oznaci: „Ciotolina tonda melamina nera diametro cm 7×3,5“

Kategorija proizvoda: Materijali u kontaktu s hranom

Ostale oznake: Art. T8164Z, Lotto No: 01/22

Proizvođač/izvoznik: Zicco Tableware Co. Ltd., No 32, Hongling 1 Road Guanyao Shishan Town, Nanhai Foshan City, Provincija Guangdong, Kina

Rizik: Ozbiljan

Opasnost: migracija melamina

Ovaj proizvod nije u skladu sa odredbama Pravilnika o plastičnim materijalima i predmetima namijenjenim za kontakt s hranom („Službeni glasnik BiH“, broj 66/17) i Pravilnika o materijalima i predmetima namijenjenim za kontakt s hranom („Službeni glasnik BiH“, broj 42/10).

Sve raspoložive informacije o proizvodu, shodno važećim propisima, dostavljene su na dalje postupanje nadležnim inspekcijskim organima u Bosni i Hercegovini od kojih je zatraženo preduzimanje mjera i povratno obavještavanje Agencije za sigurnost hrane Bosne i Hercegovine.

Obavijest se odnosi isključivo na proizvod s navedenim podacima!

 

EU RASFF: Komadići plastike u pločicama mliječne čokolade porijeklom iz Poljske

Agencija za sigurnost hrane Bosne i Hercegovine je putem Sistema brzog uzbunjivanja za hranu i hranu za životinje (EU RASFF) obaviještena da su na tržište Bosne i Hercegovine isporučene pločice mliječne čokolade porijeklom iz Poljske u kojim su pronađeni komadići plastike. Čokolada je proizvedena od tijesta za kekse porijeklom iz Mađarske.

Podaci o proizvodu:

Naziv proizvoda kao na oznaci: Milka Oreo

Proizvođač/izvoznik: Mondelez Polska Sp. z o.o. Domaniewska 49, 02-672 Warszawa, Poland

Proizvođač Oreo mrvica: Győri Keksz Kft., Holland fasor 8, 8000 Székesfehérvár, Hungary

Kategorija proizvoda: konditori

Rok trajanja: 18.08.2024.

Lot: OSK0934652

Težina/zapremina: 37g

Pakovanje: folija

Sve raspoložive informacije o proizvodu, shodno važećim propisima, dostavljene su na dalje postupanje nadležnim inspekcijskim organima u Bosni i Hercegovini od kojih je zatraženo preduzimanje mjera i povratno obavještavanje Agencije za sigurnost hrane Bosne i Hercegovine.

Obavijest se odnosi isključivo na proizvod s navedenim podacima!

Objavljena Lista priznatih prirodnih mineralnih voda i prirodnih izvorskih voda i Lista stonih voda u Bosni i Hercegovini

U „Službenom glasniku BiH“, broj 11/24 od 13. februara 2024. godine objavljena je Lista priznatih prirodnih mineralnih i prirodnih izvorskih voda u Bosni i Hercegovini i Lista stonih voda u Bosni i Hercegovini.

Na Listi priznatih prirodnih mineralnih i prirodnih izvorskih voda u Bosni i Hercegovini nalazi se ukupno 76 voda, od čega su 34 prirodne mineralne i 42 prirodne izvorske vode. Jedanaest stonih voda nalazi se na Listi stonih voda u Bosni i Hercegovini.

Objavom ovih Lista prestaju važiti Lista priznatih prirodnih mineralnih i prirodnih izvorskih voda u Bosni i Hercegovini (“Službeni glasnik BiH”, broj 1/23) i Lista stonih voda u Bosni i Hercegovini (“Službeni glasnik BiH”, broj 1/23).

Postupak priznavanja navedenih voda provodi Komisija za priznavanje prirodnih mineralnih i prirodnih izvorskih voda u Bosni i Hercegovini, koju imenuje Vijeće ministara Bosne i Hercegovine na prijedlog Agencije za sigurnost hrane Bosne i Hercegovine. Rješenje o priznavanju na period od pet godina od datuma priznavanja donosi Agencija za sigurnost hrane Bosne i Hercegovine.

Prema zahtjevima iz Pravilnika o prirodnim mineralnim i prirodnim izvorskim vodama, uslovi za priznavanje prirodnih mineralnih i prirodnih izvorskih voda su zdravstvena ispravnost, odgovarajuća organoleptička svojstva, zadovoljavanje zahtjeva geoloških, hidroloških, fizičkih, fizičko-hemijskih i hemijskih ispitivanja, mikrobioloških ispitivanja na izvoru, te farmakoloških, fizioloških i kliničkih ispitivanja.

Agencija za sigurnost hrane Bosne i Hercegovine, po donošenju, dostavlja nadležnim inspekcijskim organima Rješenje o priznavanju prirodne mineralne ili prirodne izvorske vode.

Subjekt u poslovanju s hranom, kojem je izdano Rješenje o priznavanju prirodne mineralne ili prirodne izvorske vode, obavezan je najmanje jednom godišnje prije punjenja, na vlastiti trošak, provesti provjeru usklađenosti vode koju eksploatira s propisanim zahtjevima u dijelu koji se odnosi na mikrobiološka i fizičko-hemijska svojstva propisana Pravilnikom. Osim toga, Pravilnikom su propisane i službene kontrole koje su u nadležnosti inspekcijskih organa.

Ako proizvođač ili inspekcija, koja je nadležna za službene kontrole, utvrde da kvalitet prirodne mineralne i prirodne izvorske vode i uslovi pod kojim se one eksploatišu, proizvode ili pune nisu u skladu s Pravilnikom, proizvođač je dužan obustaviti eksploataciju, odnosno nadležna inspekcija nalaže obustavu proizvodnje i punjenja prirodne mineralne i prirodne izvorske vode do otklanjanja nedostataka.

Detaljnije informacije o procesu priznavanja voda u Bosni i Hercegovini, uključujući pregled dosad izdanih Rješenja o priznavanju prirodne mineralne ili prirodne izvorske vode i Rješenja o upisu u Registar stonih voda možete pronaći na sljedećem linku.